W dniach 29.05-1.06.2022 r. odbyła się Jubileuszowa XXV Szkoła ZS FRP w szkolnictwie wyższym dla Kanclerzy, Dyrektorów, Kwestorów i Głównych Księgowych. Obrady zorganizowano w Centrum Konferencyjno-Hotelowym „Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront” w Gdyni

Swój akces do uczestniczenia w Szkole zgłosiło 46 instytucji, w tym czołowe uczelnie obu sektorów, publicznego i niepublicznego, w szkolnictwie wyższym, które delegowały do udziału 88 swoich przedstawicieli.

Na program Szkoły złożyły się 4 moduły, obejmujące łącznie 8 sesji wykładowych, debatę panelową oraz sesję dedykowaną z udziałem Przewodniczącego KRASP. Obrady zostały zdominowane przez problematykę obejmującą:

• Uwarunkowania wojenne i działania pomocowe wobec obywateli Ukrainy w szkolnictwie wyższym w Polsce

• Perspektywy działań rozwojowych uczelni

• Wybrane zagadnienia polityki publicznej , istotne dla uczelni i systemu szkolnictwa wyższego.

W pierwszym dniu, uroczystego otwarcia Jubileuszowej XXV Szkoły dokonał Prezes FRP Jerzy Woźnicki wystąpieniem wprowadzającym w problematykę Szkoły oraz przybliżającym aktualne inicjatywy realizowane przez FRP-ISW z KRASP, PW i partnerami strategicznymi. Następnie Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich, wygłosił wykład inauguracyjny na temat ograniczeń kryzysowych i perspektyw rozwojowych kraju. 7 Sprawozdanie kierowane do Rady Fundacji Rektorów Polskich za rok 2022.

Drugi dzień szkoły poświęcony został tematyce aktualnych wydarzeń wywołanych agresją Rosji na Ukrainę. Rektor Jerzy Lis, Przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP i kanclerz Akademii Górniczo-Hutniczej, Henryk Zioło przygotowali prezentację zawierającą przegląd dokonań dostosowawczych i działań pomocowych uczelni członkowskich KRASP. Następnie miało miejsce wystąpienie on-line dr Moniki Poboży, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej MEiN na temat aktualnych działań MEiN w kontekście współpracy z Ukrainą. Profesor J. Woźnicki zaprezentował dokonania KRASP i FRP we współdziałaniu ze Związkiem Rektorów Uczelni Ukrainy w ramach realizowanego II Cyklu Projektu Polsko Ukraińskiego MEiN-PW. Na zakończenie obrad w ramach Modułu II odbyła się debata panelowa moderowana przez prof. Krzysztofa Wilde, Rektora Politechniki Gdańskiej, z udziałem kanclerzy uczestników Szkoły, nt. działań pomocowych podejmowanych przez uczelnie członkowskie KRASP.

W trzecim dniu Szkoły ZS FRP, poruszono zagadnienia związane z perspektywami rozwojowymi uczelni. W tym kontekście prof. Łukasz Sułkowski, Prezes PCG Polska, przedstawił perspektywy zmian w modelach zarządczych w uczelni. Następnie Dyrektor Segmentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wolters Kluwer Monika Kulesza-Czupryn, zaprezentowała wyniki badania jakościowego realizowanego z kanclerzami uczelni członkowskich KRASP w 2022 r. przez FRP i Wolters Kluwer pn. Szkolnictwo wyższe a technologie. W ramach Modułu III odbył się również wykład Pani Hanny Żarnowskiej, zastępcy dyrektora Departamentu Budżetu i Finansów MEiN, dotyczący perspektyw budżetowych MEiN w nauce i szkolnictwie wyższym. Uczestnicy Szkoły zostali zapoznani przez prof. Andrzeja Kraśniewskiego, członka zarządu FRP, z ważnymi dla funkcjonowania uczelni w dobie przyśpieszającej rewolucji cyfrowej, zagadnieniami dotyczącymi konieczności skutecznego zapewnienia cyberbezpieczeństa w uczelni. Na zakończenie obrad w dniu trzecim Szkoły odbyło się spotkanie z Przewodniczącym KRASP, prof. Arkadiuszem Mężykiem podczas, którego poruszono tematy związane z aktualnymi działaniami KRASP w kontekście Jubileuszu XXV-lecia Konferencji, a także omówiono bieżące kwestie zgłaszane do dyskusji przez uczestników Szkoły.

Ostatni Moduł tematyczny Szkoły poświęcony został wybranym zagadnieniom polityki publicznej z punktu widzenia ich istotności dla uczelni i całego systemu szkolnictwa wyższego. Wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych, Pan Mateusz Winiarz przedstawił wykład na temat zmian w zamówieniach publicznych. Następnie Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Piotr Krasuski opowiedział o możliwościach uzyskania środków europejskich na szkolnictwo wyższe, rodzajach dostępnych funduszy, ich przeznaczeniu oraz terminach składania wniosków. Obrady XXV Szkoły FRP zostały podsumowane przez Prezesa FRP, prof. Jerzego Woźnickiego.