XV Jubileuszowa Szkoła Zarządzania Strategicznego FRP dla rektorów i prorektorów uczelni akademickich, odbyła się w dniach 13 - 17 lipca 2014 r. w Centrum Konferencyjno-Hotelowym Narvil w Serocku k/Warszawy.
Na program Szkoły złożyły się następujące moduły, obejmujące łącznie 10 sesji wykładowych poświęconych przedstawieniu i przedyskutowaniu:
- nowych trendów i prognozowanych zmian w szkolnictwie wyższym w naszym kraju,
- wstępnych wyników prac FRP-ISW we współdziałaniu z KRASP, nad Programem rozwoju szkolnictwa wyższego do 2020 r.,
- trendów rozwojowych dotyczących kształcenia i uczenia się w systemie LLL,
- zagadnień własności w odniesieniu do wyników prac badawczych, w nawiązaniu do prac nad nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
Wśród wykładowców znaleźli się m.in.: przewodniczący KRASP prof. W. Banyś a także wiceprzewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Z. Marciniak, prof. M. Pałys rektor Uniwersytetu Warszawskiego, J. Górniak, kierownik Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ, oraz A. Wiśniewski, Naczelnik Wydziału Wspierania Innowacyjności Urzędu Patentowego RP.
Uczestnicy wysłuchali referatów i przedyskutowali wiele zagadnień istotnych dla rozwoju szkolnictwa wyższego, realizując bogaty program merytoryczny. Debata jubileuszowa rektorów wskazała na pożądane priorytety w działalności FRP adresowanej do rektorów w kolejnych latach.
Szkoła Letnia Zarządzania Strategicznego FRP dla rektorów i prorektorów - elektów wybranych na kadencję 2005-2008, odbyła się w dniach 19-29 lipca 2005 r. w kampusie Kortowo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Szkoła Letnia Zarządzania Strategicznego (SLZS) Fundacji Rektorów Polskich wychodzi naprzeciw środowiskowym potrzebom doskonalenia umiejętności zarządzania szkołami wyższymi. Nawiązuje do najlepszych wzorców europejskich w tej dziedzinie, w tym do znanego "Higher Education Management Programme" prowadzonego wspólnie przez Uniwersytety Warwick oraz Oxford.
Szkoła obejmowała 10-dniowy, 60-godzinny cykl zajęć, ułożonych w siedem bloków tematycznych:
- Kultura instytucjonalna uczelni na tle dziedzictwa uniwersytetów,
- Prawno-ustrojowe uwarunkowania działania szkół wyższych,
- Europejska Przestrzeń Edukacyjna i Badawcza,
- Planowanie strategiczne,
- Budżetowanie i controlling,
- Systemy informacyjne oraz informatyczne wspomaganie zarządzania uczelnią,
- Doświadczenia w kierowaniu uczelniami w minionych kadencjach.
Wykładowcami byli wybitni eksperci - nauczyciele akademiccy i przedstawiciele urzędów centralnych.
Program Szkoły
Galeria zdjęć
"Rektorzy w Kortowie" Forum Akademickie nr 9/2005
II Szkoła Letnia Zarządzania Strategicznego FRP dla kanclerzy, ich zastępców oraz osób kandydujących na te stanowiska w uczelniach, odbyła się w dniach 9-15 lipca 2006 r. przy wsparciu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który udostępnił na potrzeby obrad swoje nowoczesne centrum konferencyjne, a także zaprezentował wspaniałe walory swojego kampusu.
Celem głównym II Szkoły było ukierunkowanie i przyśpieszenie ewolucyjnego kształtowania się w szkołach wyższych modelu działania i pozycji kanclerzy jako podporządkowanych rektorom współkreatorów uczelni w obszarach ich działania. Stanowi to kontynuację celów i zadań Fundacji Rektorów Polskich jako partnera strategicznego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, realizowanych w ramach misji doskonalenia kadr kierowniczych uczelni akademickich, działających w warunkach obowiązywania ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
Wśród celów szczegółowych II Szkoły Letniej można wskazać:
- dokonanie identyfikacji i analizy wybranych zagadnień z obszaru zarządzania uczelniami,
- prześledzenie trendów i tendencji mających znaczenie dla zarządzania uczelniami,
- stworzenie płaszczyzny dla skonfrontowania różnych wizji kanclerstwa w szkołach wyższych, w szczególności reprezentowanych przez doświadczonych menedżerów uczelni oraz konsolidacji ich środowiska.
Ogólne problemy zarządzania uczelnią w świetle wyzwań XXI wieku - uniwersytet przedsiębiorczy
- Ustrój i przedsiębiorczość uczelni w systemie prawnym RP.
- Problemy zarządzania uczelnią w świetle wyzwań XXI wieku.
- Uwarunkowania ekonomiczne działania szkoły wyższej - mienie i finanse uczelni.
- Finanse w zarządzaniu uczelnią.
- Konkurencja w szkolnictwie wyższym - uwarunkowania krajowe i międzynarodowe.
W ramach tych modułów poszczególne zagadnienia przedstawiali wybitni eksperci, m.in. prof. Ryszard Górecki (Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego), prof. Hubert Izdebski (Uniwersytet Warszawski), prof. Stefan Kwiatkowski (Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego), min. Augustyn Kubik (Główny Inspektor Audytu Wewnętrznego w Ministerstwie Finansów), dr Krzysztof Leja (Politechnika Gdańska), prof. Alojzy Nowak (Dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego), dyr. Witold Pakuła (Departament Finansowania Badań Naukowych, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego), Krzysztof Pietraszkiewicz (Prezes Zarządu Związku Banków Polskich), prof. Jan Wojtyła, (Dziekan Wydziału Finansów i Ubezpieczeń Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz prof. Jerzy Woźnicki (Prezes Fundacji Rektorów Polskich, Przewodniczący Komisji ds. Organizacyjnych i Legislacyjnych KRASP).
Program II Szkoły >>>
Galeria zdjęć
Konferencja Zimowa FRP dla Rektorów i Prorektorów I kadencji, odbyła się w dniach 21-25 marca w Krynicy.
Podczas Konferencji poruszono następujące tematy:
- Ustawodawstwo polskie dotyczące szkolnictwa wyższego: okres 1920-2005 – przesłanie dla przyszłości.
- Kultura instytucjonalna uczelni w świetle Kodeksu: „Dobre praktyki w szkołach wyższych.
- Europejskie perspektywy rozwoju nauki- wnioski i szanse dla Polski.
- Elitarność w szkolnictwie wyższym.
- Projekt FRP – ISW: Benchmarking instytucjonalny w szkolnictwie wyższym- założenia systemu.
- Akredytacja europejska – uwarunkowania i perspektywy.
- Szkolnictwo wyższe a wymagania rynku pracy - akademickość, zawodowość, zatrudnialność.
III Szkoła Letnia Zarządzania Strategicznego FRP dla osób koordynujących,
nadzorujących oraz rozliczających projekty badawcze, odbyła się w dniach 15 - 19 lipca 2007 r. w Hotelu Gołębiewskim w Białymstoku natomiast obrady prowadzono na Politechnice Białostockiej.
Na program Szkoły złożyło się cztery moduły o następującej tematyce:
- Dostosowanie struktury administracyjno-finansowej do efektywnej absorpcji funduszy unijnych (7PR, CIP, Fundusze Strukturalne).
- Własność intelektualna w procesach innowacyjnych
- Źródła i sposoby finansowania oraz procedury realizacji projektów B+R+I
- Europejska Przestrzeń Badawcza
Program III Szkoły >>>
IV Szkoła Letnia Zarządzania Strategicznego FRP dla rektorów i prorektorów - elektów wybranych na kadencję 2008-2012, odbyła się w dniach 12-20 VII 2008 r. w obiektach i przy wsparciu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olszynie.
Wykład inauguracyjny wygłosiła Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Barbara Kudrycka.
IV Szkołę Letnią FRP syntetycznie charakteryzują liczby 30-60-90. Swój akces do udziału w Szkole zgłosiło 30 uczelni, które zapewniły sobie 38 miejsc dla swoich przedstawicieli. W poszczególnych sesjach Szkoły wzięło udział łącznie 60 uczestników - rektorów lub prorektorów przyszłej kadencji. Włączając liczne grono gości, którzy przedstawili swoje wystąpienia, a także wykładowców oraz panelistów, w różnych dniach w obradach Szkoły wzięło udział w sumie ok. 90 osób. Analogiczne liczby w przypadku I Szkoły Letniej FRP w 2005 r. to 20-40-60.
Na program Szkoły złożyło się osiem modułów o następującej tematyce:
- Ramy systemowe działania szkół wyższych,
- Świat wartości i kultura instytucjonalna uczelni na tle dziedzictwa uniwersytetu, Kodeks Dobrych Praktyk Szkół Wyższych,
- Zarządzanie i nowoczesne rozwiązania w szkolnictwie wyższym,
- Finanse i planowanie strategiczne w szkole wyższej,
- Badania naukowe i innowacyjność w polskich uczelniach - nowe wyzwania,
- Zaawansowane metody zarządzania, własność intelektualna i benchmarking w szkolnictwie wyższym,
- Trendy i nowe przedsięwzięcia w szkolnictwie wyższym z europejskiej i krajowej perspektywy,
- Polskie uczelnie na progu XXI w. - wymagania rozwojowe.
W programie Szkoły znalazło się łącznie 19 sesji wykładowych, 5 debat panelowych oraz debata końcowa. Wśród gości, obok Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego B. Kudryckiej, znaleźli się m.in.: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP i Przewodniczący Rady ds. Edukacji i Badań Naukowych przy Prezydencie RP prof. R. Legutko, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Z. Pacelt, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. G. Prawelska-Skrzypek, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej prof. Z. Marciniak, Senatorowie RP: prof. R. Górecki - JM Rektor UW-M i prof. J. Rachoń - JM Rektor P.Gd. i Przewodniczący Rady NCBiR, a także Przewodniczący RGSW prof. J. Błażejowski.
Rektorzy-uczestnicy Szkoły jednomyślnie opowiedzieli się za kontynuowaniem przedsięwzięć szkoleniowo-dyskusyjnych realizowanych przez FRP. Zgodnie z przedstawionymi przez nich wnioskami, Fundacja powinna przyspieszyć swoje najbliższe większe przedsięwzięcie planowane na 2009 r., tj. Szkołę dla kanclerzy, a także powinna zorganizować konferencję tematyczną z udziałem rektorów, dotyczącą kondycji i roli nauk humanistycznych, w szczególności w kontekście planowania rozwoju uczelni akademickich.
V Szkoła Letnia Zarządzania Strategicznego FRP dla kanclerzy i ich zastępców, odbyła się w dniach 16-21 lutego 2009 r. przy wsparciu w Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Sesja inaugurująca Szkołę Zimową odbywała się w Centrum Naukowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a następnie obrady odbywały się w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym w Wojanowie.
W programie Szkoły znalazło się łącznie 13 sesji wykładowych, 5 debat panelowych oraz debata końcowa. Na program Szkoły złożyło się pięć modułów o następującej tematyce:
- Uniwersytet XXI wieku - jaki: przedsiębiorczy, III generacji, inkluzywny, społecznie odpowiedzialny, ... ?
- Aktualne problemy zarządzania zasobami uczelni.
- Modelowe rozwiązania w uczelni akademickiej, a w tym debata delegacji rektorów i kanclerzy na temat modelu kanclerstwa w uczelni akademickiej
- Zmieniające się uwarunkowania prawne i ekonomiczne działania uczelni, z udziałem przedstawicieli MNiSW.
- Kierunki prac nad „Strategią rozwoju szkolnictwa wyższego do 2020 roku."
Wśród gości oraz wykładowców znaleźli się m.in.: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. W. Jurek, prof. K. Chałasińska-Macukow - Przewodnicząca KRASP, JM Rektor UW, prof. Tadeusz Luty - Honorowy Przewodniczący KRASP, a także rektorzy: prof. R. Kołacz (UP), Prof. A. Hamrol (PP), prof. T. Krzyżynski (PK), prof. P. Nowacki (PAM) a także prof. Tadeusz Szulc - Sekretarz Stanu w MEN w latach 2003-05 odpow. za szkolnictwo wyższe.
Kanclerze-uczestnicy Szkoły jednomyślnie opowiedzieli się za kontynuowaniem przedsięwzięć szkoleniowo-dyskusyjnych realizowanych przez FRP. Zgodnie z przedstawionymi przez nich wnioskami, Fundacja powinna stać się centrum szkoleniowym szkolnictwa wyższego. Postanowiono również, że kierownik Szkoły w imieniu kanclerzy przedstawi Prezydium KRASP wniosek o ustanowienie przedstawicielstwa kanclerzy uczelni akademickich przy KRASP. W związku z tym kanclerze wyłonili ze swego grona grupę roboczą w składzie: Jerzy Pieszczurykow (UW), Henryk Zioło (AGH), Marek Lepa (UKSW), Wojciech Wydrychiewicz (PŚ w Gliwicach), Małgorzata Kozłowska (WUM), Artur Wezgraj (PK), do konsultacji dalszych działań w tej sprawie.
VI Szkoła Zarządzania Strategicznego FRP dla Audytorów Wewnętrznych Szkół Wyższych, odbyła się w dniach 7-10 lutego 2010 r. w Centrum Konferencyjnym "Zamek SIMP w Rydzynie"
W programie Szkoły znalazło się łącznie 7 sesji wykładowych oraz 2 debaty panelowe. Na program Szkoły złożyły się trzy moduły o następującej tematyce:
- Strategia rozwoju szkolnictwa wyższego 2010-20 - najważniejsze elementy projektu środowiskowego. Strategii z punktu widzenia audytorów.
- Zarządzanie procesowe.
- Procedury, mechanizmy i skuteczność kontroli zarządczej.
Wśród wykładowców Szkoły znaleźli się m. in. prof. prof. Witold Orłowski (audyt w walce z zagrożeniami kryzysowymi) i Jerzy Woźnicki (problemy strategiczne szkolnictwa wyższego).
Obrady obejmowały także wykład Agnieszki Wilczyńskiej-członka Zarządu SAWSW i doświadczonego audytora wewnętrznego pt. „Zmiany w procesach zarządczych uczelni publicznych na przykładzie Politechniki Wrocławskiej" (współautorstwo: mgr inż. B.Kubicz, dr inż.. P.Kubiński) a także prezentację Krzysztofa Martenki - konsultanta firmy IDS Scheer Polska na temat wybranych problemów zarządzania procesowego, a w tym metodyki AVE (Architektura Doskonałości Procesów) w podejściu do doskonalenia procesów zarządczych, obejmującą następujące etapy transformacji: doskonalenie strategii podmiotu, projektowanie procesów, wdrażanie wypracowanych rozwiązań i kontrolling, obejmujący ciągłe doskonalenie procesów.
Dyrektor Departamentu Audytu Sektora Finansów Publicznych w Ministerstwie Finansów Sławomir Kacprzak przedstawił nowe uregulowania prawne dotyczące kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych w zakresie: celów kontroli zarządczej, odpowiedzialności za kontrolę zarządczą, wytycznych i standardów kontroli zarządczej, elementów systemu kontroli zarządczej, obowiązków w ramach administracji rządowej, planów działalności i sprawozdań z ich wykonania, oświadczeń o stanie kontroli zarządczej, audytu wewnętrznego i jego roli.
W sesji końcowej Piotr Welenc z Politechniki Warszawskiej przedstawił referat pt. „Kontrola zarządcza. Mechanizmy i procedury", obejmujący elementy składowe systemu kontroli zarządczej oraz możliwości wprowadzania i doskonalenia niezbędnych rozwiązań do praktyki funkcjonowania uczelni.
<<brak zdjęć w oryginalnej galerii>>
VII Szkoła Letnia Zarządzania Strategicznego FRP dla kanclerzy i ich zastępców, odbyła się w dniach 13-17 czerwca 2010 r. w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Hotel „Zamek na Skale" w Trzebieszowicach..
Na program Szkoły złożyły się cztery moduły, obejmujące łącznie 8 sesji wykładowych i 3 debaty panelowe, o następującej tematyce:
- Nowelizacja ustawodawstwa dotyczącego szkolnictwa wyższego - dlaczego i jaka?
- Wybrane ustawy, które weszły w życie i ich skutki dla zarządzania uczelniami (ustawa o finansach publicznych oraz ustawa o zamówieniach publicznych).
- Wymiana doświadczeń o charakterze zarządczym wśród uczestników Szkoły (audyt wewnętrzny, konwergencja sektorów).
- Podsumowanie debaty publicznej nad strategią rozwoju szkolnictwa wyższego wraz z wnioskami dotyczącymi dalszych działań.
Wśród wykładowców znaleźli się m.in.: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Z. Marciniak, Prezes Związku Banków Polskich K. Pietraszkiewicz a także M. Branecka, ekspert w sprawach dyscypliny finansów publicznych (MEN), M. Miller, Dyrektor Departamentu Studiów i Analiz, współtwórca nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych (Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa), M. Rószkiewicz, ekspert metod ilościowych, legitymujący się osiągnięciami w sprawach pomiaru kapitału intelektualnego oraz benchmarkingu (SGH, FRP), J. Malesa, Kierownik Działu Audytu Szkoły Głównej Handlowej oraz prof. J. Woźnicki, kierujący Szkołą.
VIII Szkoła Zarządzania Strategicznego FRP dla rektorów i prorektorów uczelni akademickich, odbyła się w dniach 13-16 września 2010 r. w Hotelu Ossa Congress & Spa k/Rawy Mazowieckiej.
Na program Szkoły złożyły się cztery moduły, obejmujące łącznie 8 sesji wykładowych i seminaryjno-dyskusyjnych oraz 2 debaty panelowe o następującej tematyce:
- Deficyt budżetowy państwa i jego potencjalne skutki dla rozwoju kraju.
- Analiza ryzyka i kontrola zarządcza - obowiązki rektorów.
- Podejście procesowe w kierowaniu uczelnią.
- Perspektywa zmian w szkolnictwie wyższym w 2011 r.
Wśród referentów znaleźli się m.in.: Jerzy Osiatyński, ekspert w sprawach budżetu państwa (b. minister finansów) Maria Branecka, ekspert w sprawach dyscypliny finansów publicznych, Piotr Welenc, ekspert z zakresu zarządzania strategicznego i audytu wewnętrznego jednostek sektora finansów publicznych, Ewa Chmielecka, ekspert boloński, przewodnicząca grupy roboczej ds. krajowej struktury kwalifikacji w szkolnictwie wyższym przy ministrze nauki i szkolnictwa wyższego, Stanisław Chwirot, ekspert od jakości kształcenia, przewodniczący komisji akredytacyjnej KRASP, Roman Morawski, ekspert FRP w sprawach internacjonalizacji i benchmarkingu w szkolnictwie wyższym, Wojciech Glabisz, ekspert w sprawach podejścia procesowego do zarządzania uczelnią, oraz prof. J. Woźnicki, kierujący Szkołą.
Problematyka VIII Szkoły została poświęcona aktualnym problemom które stają przed uczelniami w Polsce i które zostały szczegółowo przedstawione i przeanalizowane w ramach dyskusji rektorów:
- skutkom nowelizacji ustawy o finansach publicznych, która nałożyła na uczelnie, a w tym rektorów, nowe obowiązki w ramach zarządzania strategicznego (!) wprowadzenia systemu kontroli zarządczej (rektorzy będą składać oświadczenia o stanie systemu takiej kontroli) działającej w powiązaniu z audytem wewnętrznym, którego znaczenie rośnie, i z wykorzystaniem nowego podejścia obejmującego analizę ryzyka w działaniu uczelni;
- potrzebie coraz szerszego wykorzystania w kierowaniu uczelniami, podejścia procesowego i benchmarkingu, z odwołaniem się do najnowszych doświadczeń, odpowiednio Politechniki Wrocławskiej i Fundacji Rektorów Polskich w tych działaniach;
- przygotowaniom do wdrożenia Krajowych Ram Kwalifikacji z uwzględnieniem projektowanych regulacji prawnych w tym zakresie.